رندر گرفتن و رندرینگ (Rendering) چیست؟

زمانی که مدل سه بعدی را در نرم افزارهای مربوط ایجاد می کنیم(سالیدورکز، تری دی مکس، کتیا و ... ) به منظور تهیه تصویری مجازی که از کیفیتی مناسب برخوردار باشد عملیات رندرینگ را انجام می دهیم.

در حین پروسه رندر گرفتن در سالیدورک و سایر نرم افزارها، موتور رندرینگ با توجه به نوع متریال و رنگ اختصاص داده شده به هر بخش و با توجه به نورپردازی محیط و منابع نوری که طراح در نظر می گیرد، در هر قسمت از تصویر نحوه بازتاب و جذب نور را در هر نقطه (طبق قوانین فیزیک) محاسبه نموده و در نهایت تصویری از مدل مورد نظر ارائه می کند. در صورتیکه که طراح از مدل، متریال و نور مناسب استفاده نماید این تصویر با کیفیتی قابل قبول آماده می شود و می توان از آن در تبلیغات و به منظور ارائه بهتر محصول استفاده نمود. انجام پروسه رندرینگ سه بعدی علاوه بر مهارت در مدل سازی سه بعدی، نیاز به داشتن اطلاعات و توانمندی در حوزه هنری نیز دارد.


امروزه بسیاری از تولید کنندگان، پس از ساخت مدل سه بعدی محصول در بخش فنی، با استفاده از تکنیک رندرینگ تصاویر صنعتی با کیفیتی را برای استفاده در کاتالوگ، سایت و بنر آماده می نمایند.

در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که امکان تهیه رندر از مدلهای ساخته شده توسط نرم افزار کتیا وسایر نرم افزارهای مهندسی نیز با این روش وجود دارد.

استفاده از روش رندرینگ صنعتی در بسیاری از موارد موجب کاهش هزینه های تبلیغات گردیده و در عین حال به دلیل سهولت در تغییر شرایط محصول در نرم افزار طراحی، گزینه های بیشتری را در اختیار مدیران و فعالان حوزه تبلیغات قرار می دهد. از مزیت های استفاده از این روش می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • هزینه مناسب تهیه تصاویر به خصوص در تجهیزات صنعتی
  • زمان کوتاه جهت تهیه تصاویر
  • قابلیت تخصیص متریال، رنگهای و ترکیب بندی مختلف بدون نیاز به تولید تمام ترکیب بندی ها
  • امکان نمایش و تاکید بر جزئیات محصول و قطعات مختلف آن
  • قابلیت تهیه تصاویر در تمامی زوایا
  • کیفیت مناسب و قابل تنظیم تصاویر مورد نظر
  • امکان استفاده از مدل سه بعدی آماده شده در فرآیند مهندسی و طراحی

مرجع : وب سایت شرکت آراکو

در ادامه مطلب برخی از نمونه کارهای شرکت آراکو در حوزه رندرینگ صنعتی (مدلهای نرم افزار کتیا و سالید ورکز) و نیز جزوات آموزش رندر گرفتن در نرم افزار سالیدورک قرار داده شده است. 

دانلود رایگان جزوه(کتاب) آموزش فارسی رندر در سالیدورک(رندرینگ)

 

 

انجام کلیه پروژه های مدلسازی سه بعدی، طراحی صنعتی و رندرینگ صنعتی و تبلیغاتی با سالیدورکز(Solidwork)، تری دی مکس(3D MAX)، کی شات(Key Shot)، وی ری(V RAY)

انجام کلیه پروژه های رندر در سالیدورک

رندرینگ صنعتی

مدلسازی و طراحی صنعتی 

رندرینگ و رندر تبلیغاتی

شرکت آراکو - محمد قربانعلی بیک

شماره تماس مستقیم : 09124780268

شماره تماس شرکت : 02166561974-02166595231

وبسایت : www.araco.ir

ارتباط با ما در تلگرام :  https://telegram.me/m_ghorbanalibeik 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نمونه پروژه مدلسازی و رندر انجام شده توسط شرکت آراکو :