آموزش طراحی شاسی و استراکچر در سالید ورکز

آموزش طراحی شاسی و استراکچر در سالید ورکز

آموزش طراحی اسکچ سه بعدی سالیدورک(سالیدورکس-سالید ورکز) -استراکچر و جوشکاری - بخش اول

Solidworks Structural member and weldment tutorial 

در سری جدید آموزش های نرم افزار سالیدورکز میخواهیم یکی دیگر از بخش های کاربردی این نرم افزار را آموزش دهیم. بخش Weldments که به عنوان Structural Member نیز شناخته می شود. همانگونه که در بخش آموزش ورقکاری سالیدورک متوجه شده اید، این نرم افزار در تعدد محیط های کاری بسیار محدود است (Part, Assembly, Drawing) اما این محدودیت در محیط های کاری باعث محدودیت در توان مدلسازی و طراحی و تحلیل ندارد بلکه صرفا در جهت سهولت کار با نرم افزار است. برای طراحی استراکچر هایی که با استفاده از جوشکاری پروفیل های آماده ساخته می شوند، در سالیدورکز مانند ورقکاری، مدلسازی سطح و بسیاری دستورات دیگر پنجره مخصوص وجود دارد اما این پنجره در داخل محیط part تعریف می شود و امکانات لازم را در اختیار شما قرار می دهد. برای طراحی استراکچر جوشکاری ابتدا لازم است مروری بر نحوه کشیدن اسکچ های سه بعدی داشته باشیم.

به یاد دارید که برای کشیدن اسکچ های دو بعدی لازم است یک صفحه انتخاب شود. اما برای کشیدن اسکچ سه بعدی نیازی به انتخاب صفحه مختصات نیست. در نوار ابزار اصلی به تب اسکچ رفته و از فلش زیرین گزینه اسکچ، روی 3D Sketch کلیک کنید. سپس روی یکی از المان های هندسی کلیک نموده و شروع به کشیدن نمایید. همانطور که می بینید در کنار نشانگر موس دو حرف از سه حرف X,Y,Z نمایش داده می شوند که این دو حرف نشاندهنده صفحه ای است که اسکچ در آن ایجاد می شود.

358804_cQ1McZgL.jpg

تصویر شماره 1: کشیدن اسکچ در محیط اسکچ سه بعدی

شما می توانید با زدن کلید Tab صفحه کلید، به سرعت صفحات را عوض کنید. برای اینکه بتواندی در این محیط اسکچ های مقید داشته باشید علاوه بر اندازه اسکچ ها، باید راستای آنها را نیز مشخص کنید. کافی است روی هر خط کلیک کنید. در بخش Add Relations سه گزینه جدید ملاحظه خواهید کرد: Along X,Y,Z که در صورت انتخاب هر یک، خط در راستای مشخص شده قرار میگیرد.

358804_0eNl7Lkp.jpg 

تصویر شماره 2: تغییر صفحات رسم در اسکچ سه بعدی


جهت مطالعه ادامه مطلب، از طریق فلش زرد رنگ بالا سمت چپ، به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.


دانلود جزوه آموزش طراحی سازه، استراکچر و شاسی در سالیدورک (سالیدورکز) Solidworks Structural and Weldmentانجام پروژه مهندسی معکوس در سالیدورک 

طراحس و تحلیل شاسی و استراکچر در سالیدورکز

آموزش سازمانی سالیدورک

طراحی و مدلسازی دستگاه صنعتی در سالید ورکس

شرکت آراکو - محمد قربانعلی بیک

شماره تماس مستقیم : 09124780268

شماره تماس شرکت : 02166561974-02166129745

وبسایت : www.araco.ir

ارتباط با ما در تلگرام :  https://telegram.me/m_ghorbanalibeik 

مشاهده نمونه پروژه های آراکو در اینستاگرام : https://www.instagram.com/araco.ir

جامعترین مرجع آموزش و پروژه سالیدورک - سالیدورکز : http://solidworks-iran.blog.ir
آموزش سالیدورک(سالیدورکس-سالید ورکز) پیشرفته-استراکچر و جوشکاری- بخش دوم

Solidworks Structural member and weldment tutorial 

در هنگام کار با بخش استراکچر جوشکاری بدون شک یکی از موارد اصلی که به آن نیاز پیدا می کنید این است که یک پروفیل دلخواه را طراحی نمایید. برای این کار مراحل ایجاد یک قطعه جدید را طی کنید. وارد یکی از صفحات شده و مقطع پروفیل مورد نظر را بکشید. بهتر است مبدأ مختصات مرکز اسکچ باشد. اما بصورت کلی هر لبه یا نقطه ای از اسکچ می تواند به عنوان نقطه مرجع انتخاب شود. پس از مقید کردن اسکچ از قسمت اسکچ خارج شوید و در منوی فایل (File) قسمت Properties وارد تب Custom شوید. در این قسمت شما می توانید مشخصات مورد نظر طرح خود را وارد نمایید.

 358804_K5cTvvkW.jpg

تصویر شماره 1: کشیدن پروفیل دو بعدی دلخواه و وارد کردن اطلاعات (توضیحات) در قسمت ویژگی ها


در زیر قسمت Property name کلمه Description را وارد و در قسمت Type, Text را انتخاب نمایید. حال نام و مشخصات پروفیل مورد نظر را در قسمت Value وارد کنید. این نام در زمان بازخوانی پروفیل نمایش داده خواهد شد. در مرحله بعد اسکچ را از درخت طراحی انتخاب و Save as کنید. همانطور که از قسمت آموزش ورقکاری به یاد دارید امکان ذخیره فرمت های دلخواه در آرشیو سالیدورکز وجود دارد اما لازم است از فرمت استاندارد این نوع فایل ها تبعیت شود. قسمت استراکچر نیز پسوند فایل های مربوط به خود را دارد. این پسوند .sldlfp است که در قسمت Save as type انتخاب می شود. این اسکچ را با اسم مشخص کننده پروفیل و نوع فایل ذخیره گفته شده در محل ذخیره پروفیل های استاندارد و پیش فرض ذخیره کنید. بهتر است برای ذخیره پروفیل های طراحی شده خود، فولدر جدیدی در آن قسمت بسازید. فولدر اول بیانگر نوع استاندارد، فولدر دوم بیانگر نوع مقطع (بر فرض مثال، نوع مقطع میتواند دایره، مستطیل، مربع و ... باشد) است و در نهایت نامی که برای ذخیره انتخاب کرده اید به عنوان نام مقطع تعیین می شود. 

358804_UAmE28s6.jpg

تصویر شماره 2: ذخیره پروفیل مورد نظر در مسیر مقاطع پیش فرض

 

 

 

آموزش سالیدورکز(سالیدورکس) پیشرفته- استراکچر و جوشکاری - بخش سوم - اضافه کردن پروفیل جدید به سالیدورک

Solidworks Structural member and weldment tutorial 

در درس گذشته در خصوص نحوه طراحی و وارد کردن پروفیل با مقطع دلخواه و همچنین ضرورت این کار توضیح دادیم. اما همونگونه که گفته شد تعداد مقاطع موجود در بخش استراکچر بسیار محدود است و از طرف دیگر بدون شک طراحی یک به یک مقاطع مورد نیاز در پروژه ها بسیار زمان بر خواهد بود. لذا نیاز داریم تا از نحوه وارد کردن مقاطع بیشتر مطلع شویم. خوشبختانه سالیدورکز این امکان را فراهم آورده که با استفاده از استاندارد های موجود مقاطع بسیار زیادی در اختیار طراح قرار گیرد. برای شروع وارد محیط طراحی قطعه شوید. در قسمت کتابخانه طراحی (Design library) وارد بخش Solidworks content شده و روی پوشه Weldment کلیک کنید. ملاحظه می کنید که استاندارد های مختلف با نماد جوشاری در پایین ان نمایش داده می شوند. برای دانلود هر یک از استاندارد ها کلید کنترل را نگه داشته و روی آن استاندارد کلیک و سپس محل دانلود را مشخص کنید. البته این محل میتواند دسکتاپ شما یا هر پوشه در دسترس دیگر باشد. فایل زیپ دانلود شده را باید آن زیپ و کل پوشه استاندارد را در محل ذخیره فایل های مربوط به استراکچر کپی کنید. برای پیدا کردن محل ذخیره فایل های استاندارد استراکچر ها، در قسمت Options وارد File locations شده و از قسمت Show folders for گزینه Weldment Profiles را انتخاب کنید. با این کار در قسمت Folders محل نگهداری این فایل ها مشخص می شود.

 358804_okVCSaB8.jpg

تصویر شماره 1: پیدا کردن محل ذخیره پروفیل های جوشکاری از طریق File locations

در نهایت با کپی کردن فولدر استاندارد در محل پیش فرض برنامه، امکان استفاده از مقاطع موجود در آن استاندارد برای طراح یا کاربر فراهم می شود. اکنون که ابزار کار با بخش استراکچر را بدست گرفته اید، میتوانیم از جلسات آینده وارد قسمت طراحی استراکچر شویم.

 

 

 

 

آموزش طراحی سازه در سالیدورک(سالیدورکس) - استراکچر و جوشکاری - بخش چهارم -  تنظیمات جانبی پروفیل - قسمت دوم

Solidworks Structural member and weldment tutorial 

در جلسه گذشته آموزش سالیدورک قسمت اول تنظیمات جانبی طراحی استراکچر های جوشکاری از طریق پنجره Structural member را شرح دادیم. در این جلسه ادامه تنظیمات مربوطه را توضیح خواهیم داد. پس از موارد مربوط به Corner treatment که در جلسه گذشته گفته شد، گزینه Mirror profile را مشاهده می کنید. در بعضی پروفیل ها مانند پروفیل های قوطی و لوله که خود نسبت به مرکز تقارن دارند، این دستور بی فایده است. با زدن تیک این دستور گزینه های پایین آن (Horizontal axis و Vertical axis) فعال می شوند که یکی از آنها را باید انتخاب کرد. واضح است که یکی از گزینه ها موقعیت پروفیل را نسبت به خط افق و دیگری نسبت به خط عمودی قرینه می کند. 

358804_XqHudCDB.jpg

تصویر شماره 1: نحوه قرار گیری پروفیل نبشی (L) با بال های غیر مساوی در حالت اولیه

 

358804_EIXKB6Bm.jpg 

تصویر شماره 2: نحوه قرار گیری پروفیل نبشی (L) با بال های غیر مساوی در حالت معکوس نسبت به محور افقی

 358804_Rxr4oAwK.jpg

تصویر شماره 3: نحوه قرار گیری پروفیل نبشی (L) با بال های غیر مساوی در حالت معکوس نسبت به محور عمودی 

علاوه بر این امکان ایجاد قرینه، امکان تعیین زاویه بصورت جداگانه وجود دارد. تغییر زاویه پروفیل ها که آنها را از حالت عمودی خارج می کند در عمل چندان معمول نیست و در شرایط بسیار خاصی اتفاق می افتد.

 358804_n6V2eOK8.jpg

تصویر شماره 4: تعیین زاویه پروفیل ها

در پایین ترین قسمت نیز گزینه Locate profile قابل ملاحظه است. با این گزینه امکان تعیین محل ادامه پروفیل ها از روی نقاطی از پیش تعیین شده وجود دارد. تا کنون متوجه شده اید که طراحی یک استراکچر فلزی مشابه یک عملیات Swept است که مسیر آن از طریق اسکچ سه بعدی و مقطع آن از مقاطع استاندارد موجود انتخاب می شود. اما محل قرار گیری این مقاطع نسبت به مسیر با استفاده از گزینه Locate profile مشخص می شود. در حالت پیش فرض این مسیر معمولا روی مرکز مقاطع (در مقاطعی مانند قوطی، لوله، تیر آهن) وجود دارد. با زدن این گزینه بصورت خودکار روی یکی از مقاطع زوم می شود و نقاط اصلی در طراحی اسکچ مقطع نمایان خواهد شد. هر یک از این نقاط را که انتخاب کنید مانند آن است که در عملیات Swept آن نقطه روی اسکچ مسیر قرار دارد. 

358804_lHtepzHs.jpg

تصویر شماره 5: انتخاب محل مبنای پروفیل با استفاده از Locate profile

 


 مالکیت معنوی: شرکت آراکو(www.araco.ir) -برگرفته شده از www.solidworks-iran.blog.ir

/ 0 نظر / 181 بازدید